martie 20, 2024

Astăzi la Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, așa cum s-a stabilit, ca urmare a pichetării desfășurată de noi, pe data de 12 Martie, au fost invitați reprezentanții ai UNCJR, AMR, AOR, ACoR și ai Ministerului Finanțelor, Ministerului Afacerilor Interne ai Ministerului Muncii alături de toate organizațiile sindicale și profesionale, principale ale poliției locale.

Tema dezbaterilor a vizat cele 3 revendicări, pe care le-am cerut în negocieri anterior în data de 12 Martie, respectiv aplicarea condițiilor de muncă, acordarea unei compensații pentru munca prestată în week-end și sărbători legale și acordarea obligatorie a drepturilor de hrana.

Toate organizațiile sindicale prezente, au susținut aceste 3 revendicări.

La întâlnire au lipsit reprezentanții UNCJR și ai Ministerului Muncii și Solidarității Sociale.

Ministrul Dezvoltării prin domnii secretar de stat și subcretar prezenți, după ce au văzut și ascultat argumentele părții sindicale, le-au cerut celorlalte părți că până în 31 Martie sa le transmită un răspuns scris cu privire la cele 3 revendicări.

In cazul in care răspunsurile vor fi negative sau nu vor veni, vom relua activitatea de proteste și așteptăm alături de noi, toți angajații poliției locale și organizațiile sindicale pentru rezolvarea celor solicitate!

Comunicate, Drepturi profesionale, Drepturi salariale, Evenimente, Federatie 0 Replies to “Deciziile privind revendicările principalele de la pichetarea din 12 Martie se amână până pe 31 Martie 2024”