Astăzi, în cadrul şedinţei Comisiei pentru administraţie publică şi amenajarea teritoriului a Camerei Deputaţilor, pe ordinea de zi, s-a aflat şi Proiectul de Statut al Poliţistului Local (Pl-x nr. 226-2019). Pentru susţinerea aprobării unui raport pozitiv al Statutului și prezentarea membrilor comisiei a activităților desfășurate de polițiștii locali, la lucrările comisiei au participat din partea Federaţiei Columna (structura sindicală care cuprinde şi Uniunea Sindicatelor Poliţiştilor Locali din România), preşedinte – dl. Sorin Stan şi secretar general dl. Lucian Puiu, din partea Federației Naționale a Polițistilor Locali din România, președinte- dl. Aurel Dobrilă și din partea Sindicatului Național al Funcționarilor Meridian – președinte dl. Voinea Negoiță, așa cum am decis în data de 22.05.2019, la Sibiu în cadrul ședinței comune a celor 3 organizații.

Discuțiile în cadrul comisiei, au fost destul de aprinse, legate de raportul emis pentru Statutul Polițistului Local. După retragerea președintelui comisiei, dl. deputat Roman Florin Claudiu, ședința a fost condusă de vicepreședinte – deputat Călin Ion, care a cerut chiar desființarea poliției locale, și a dorit să supună la vot propunerea de raport pentru respingerea proiectului de Lege privind Statutul Polițistului Local.

Doar intervenția și argumentele susținute de reprezentanții celor 3 organizații prezente la dezbateri, au făcut posibilă amânarea dezbaterilor cu 2 săptămâni, de către comisiile […]