În data de 22.05.2019, în localitatea Sibiu, a fost organizată cu sprijinul Sindicatului Polițiștilor Locali și Personalului Contractual Sibiu (membru al USPLR), o întâlnire a reprezentanților celor mai importante sindicate ale polițistilor locali din România, precum și a conducerii polițiilor locale prin participarea FNPLR. La aceasta au participat, reprezentantul Federației Naționale a Polițistilor Locali din România, dl. Dobrilă Aurel, reprezentanții Uniunii Sindicatelor Polițistilor Locali din România (Tone Eugen, Banga Emilia, Bulmagă Florin, Purice Marian, Costin Viorel Mircea, Alexandru Iordache Cosmin, Porosanu Sorin, Rebreanu Marcel precum și membri ai Sindicatului Polițiștilor Locali și Personalului Contractual Sibiu), ai Sindicatului Național Prolex (Florea Daniel, Mirică Lucian și Teodor Bălan) și ai Sindicatului Național al Funcționarilor Meridian ( Negoiță Voinea, Oltean Adrian Radu, Milotin Aurel Ioan, Toth Zoltan, Gudiu Florin, Penescu Ovidiu, Raul Alexandru și Dragoși Silviu).

Rolul întâlnirii a fost promovarea unor acțiuni comune, pentru sprijinirea adoptării actelor normative de Camera Deputaților, Pl-x nr. 226/2019 – Proiectul de lege privind Statutul Polițistului Local (#Legea Barbu) și Pl-x nr. 561/2017 – Proiectul de lege pentru modificarea OUG nr. 195/2002, privind circulatia pe drumurile publice.
În cadrul ședinței, toate organizațiile prezente au declarat că vor sprijini adoptarea acestor două proiecte de acte normative. Membrii Prolex au fost rugați să nu depună în Parlament […]