Polițiștii locali afiliați la sindicatele membre din cadrul Uniunii Sindicatelor Polițiștilor Locali din România, au luat la cunoștintă, cu îngrijorare și stupefacție, despre comunicatul Poliției Locale a Municipiului Odorheiu Secuiesc (pe care îl redăm integral mai jos), prin care polițiștii locali cu funcții de conducere și execuție, sunt amenințați de către o persoană care recent a snopit în bătăie unul din colegii lor ( detalii aici și aici) doar pentru că își fac datoria. Necazurile pe care le întâmpină colegii noștri, șicanele repetate, stresul și amenințările dovedesc dacă mai era nevoie, încă o dată, necesitatea aprobării Statului Polițistului Local.

Membrii Uniunii Sindicatelor Polițiștilor Locali din România, îi asigură pe colegii noștri din cadrul Poliției Locale a Municipiului Odorheiu Secuiesc, de tot sprijinul lor și vom milita în mod activ pentru ca factorii legali, să i-a măsurile care se impun pentru protejarea acestora conform articolului 37 din Legea Poliției Locale :

  (1) În exercitarea atribuţiilor de serviciu, poliţistul local beneficiază de protecţie specială, în condiţiile legii, similară cu a poliţistului din cadrul Poliţiei Române.

  (2) Poliţistul local şi membrii familiei sale au dreptul la protecţie, în condiţiile legii, din partea structurilor specializate ale statului faţă de ameninţările sau violenţele la care ar putea fi supuşi ca urmare a exercitării atribuţiilor de serviciu.

Rugăm ca primarul Municipiului Odorheiu Secuiesc dl. […]