Punctul de vedere al USPLR asupra proiectului de lege pentru modificarea Legii 155/2010 elaborat de Prolex

Comunicat,

Având în vedere știrea postată de Sindicatul Național al Polițiștilor și Vameșilor Prolex, privind modificarea Legii Poliției Locale cât și Proiectul de Statut al Polițiștilor Locali, Uniunea Națională a Sindicatelor Polițiștilor Locali din România vine cu următoarele precizari:

1. USPLR, nu va susține proiecte de acte normative care nu ar duce la o stabilitate a profesiei in domeniul poliției locale.
  2. Exemple :

(11) Poliţia locală se poate organiza şi funcţiona ca instituţie publică de interes local cu personalitate juridică numai la municipii și sectoarele acestuia.

Observaţii:
Articolul respectiv, limitează personalitatea juridică doar la municipii, asigurând prezenţa mai multor poliţişti locali în stradă în poliţiile locale cu efective mai mici.

(1)Structurile de specialitate prevăzute la alin. (1) pot fi organizate când efectivul este de peste 30 polițiști locali.

Observaţii: Articolul are menirea de a limita birocratizarea sau divizarea excesivă a structurilor.

Art. 51 Organizarea structurilor de poliție locală este realizată pe baza următoarelor criterii:
a) rata criminalității;
b) numărul polițiștilor locali să fie adecvat necesarului și particularităților unității administrativ-teritoriale;
c) numărul populației cu domiciliul, respectiv a persoanelor cu reședința în localitate;
d) capacitatea financiară a unității administrativ-teritoriale.

Atenție la prevederile literei (d), dacă de exemplu, o unitate teritorial-administrativă, consideră că […]

Adresa catre MDRAP privind actualizarea valorii financiare a normei de hrana

Având în vedere prevederile legale în vigoare, si faptul ca in cursul anului 2018 MAPN a emis un nou ordin prin care a fost actualizată valoarea financiară a normei de hrana, iar începând cu luna februarie 2019 militarii au primit norma de hrana la nivelul de 34 lei pe zi, USPLR a transmis Ministerului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, care stabilește cuantumul valoric al normei de hrana pentru politia locala, prin transpunerea ordinului Ministrului Apărării Naționale, sa actualizeze si pentru structurile de poliție locală valoarea financiară a normei de hrana.

By |February 19th, 2019|Comunicate|0 Comments